מה ההבדל בין מיטה רגילה למיטה מתכווננת למיטה סיעודית?

מיטה סיעודית

מיטה סיעודית היא מיטת קשישים אידיאלית משום שזו למעשה מיטה מתכווננת עם אפשרויות טיפול באדם השכוב בה, בדיוק כמו במיטות בבית חולים. מיטות אלו הן גם בעלות מעקה משני צדדים המונע את נפילת הקשיש מהמיטה. ההבדל העיקרי בין מיטות מתכווננות למיטות רגילות הוא שבמיטות מתכווננות ניתן לכוון את זווית הנטייה של הראש ו/או הרגליים כך שהקשיש יכול לישון בתנוחות שונות פרט למצב אופקי רגיל על פי הכאבים והמוגבלויות שלו. מדובר במיטות חשמליות עם מנועים קטנים המשמשים להנעת חלקים שונים במיטה והזזה של חלקים מהמיטה או של כולם בו זמנית. הדגמים המתקדמים יותר מגיעים עם שלט מה שמאפשר את התאמת המיטה מתוך הרגשה כאשר הקשיש כבר שוכב בה ומרגיש בו זמנית את השינויים במיטה. היכולת לתפקד ללא ירידה מהמיטה היא מה שעושה את המיטה ליעילה כל כך במצבים סיעודיים קשים כמו בבתי חולים.
בדגמים זולים יותר אין שלט אלא ידיות ידניות מסתובבות שמאפשרות את שינוי זוויות המיטה בחלקים שונים שלה. לרוב המיטות הסיעודיות המתקדמות וגם אלו הפחות מתקדמות מגיעות עם מזרנים מתכווננים הניתנים גם לחימום בלילה או בחורף. מיטות ומזרנים אלו יחד מהווים פתרון אידיאלי לקשישים הסובלים מבעיות במחזור הדם, לחץ דם גבוה או נמוך, בעיות שרירים, קשיי ניידות, כאבי או דלקות פרקים ועוד מגוון בעיות שעלולות לגרום לפגיעה באיכות השינה ולפגיעה ביכולת הגוף להתאושש ולהחלים במהלך הלילה.
לקשישים המתקשים בשינה על מזרנים שטוחים רגילים מכיוון שאלו גורמים להם לנקודות לחץ ולכאבים ולשינה גרועה המתבטאת גם בכאבים מוגברים יותר עם הקימה ולצורך בהתאוששות במהלך הבוקר מהשינה עצמה.
הקורונה גרמה לבתי האבות ולמחלקות האשפוז בבתי חולים להפוך לפחות אטרקטיביות וקשישים רבים מעדיפים להתאושש או להיות מטופלים בביתם. דווקא מציאות זו העלתה את הביקוש למיטות סיעודיות ולאמצעים נוספים המסייעים לשפר את איכות החיים של הקשיש ואת היכולת שלו לנהל אורח חיים עצמאי או לפחות נוח בביתו. אם רוצים לקחת את המיטות לקצה אז כיום ניתן בהשקעה לא קטנה לרכוש לא רק מיטות מתקדמות מאוד עם שלט אלא גם כאלו עם מזרן מתכוונן או מתנפח בהתאם לצורך האישי. למיטות יוקרה סיעודיות יש גם יחידות עיסוי ומחמם שניתן לשלוט בהן מרחוק. כיום ניתן גם להשיג מיטות סיעודיות זוגיות ועם מזרנים של קינג סייז או קווין סייז. המאפשרים לזוג לבלות את הלילה יחד במיטה מסוג זה.