דלקת פרקים ומיטה סיעודית

בשנים האחרונות ההתפתחויות בתחום הרפואה מאפשרת ליותר ויותר אנשים שחולים בדלקת פרקים להתמודד איתה בדרכים יעילות יותר למניעה של חזרתה של הבעיה ולריפוי שלה. אחד הפתרונות המוצלחים והמומלצים יותר על ידי מומחים להקלה ולמניעה של דלקת פרקים הוא שינה עם הרגליים למעלה. שינה עם הרגליים מעל לחזה, כלומר כשהלב נמוך יותר מכפות הרגליים מחזקת את זרימת הדם בגוף, משום שהדם שהגיע לרגליים נעזר בכוח המשיכה כדי לחזור אל הלב. מיטה מתכווננת סיעודית או פשוטה יותר יכולה לסייע מאוד ביישום פתרון זה.

מיטה מתכווננת
מיטה מתכווננת

מכיוון שדלקת פרקים היא בעיה רפואית מרכזית ורצינית בימינו והיא בין הגורמים המובילים לנכות, הוצאות המדינות בעולם המערבי על אשפוז, תרופות, רופאים, טיפולים גופניים, טיפולים בבית, הפסד ימי עבודה, בעיות משפחתיות משפחתית ומוות כתוצאה מדלקת פרקים הן עצומות. דלקת פרקים גורמת לפגיעה משמעותית באיכות החיים וביכולת התפקוד של החולים בה. חולים אלו נמנעים בפעמים רבות מלעסוק בפעילות הגופנית הרגילה שלהם. בעוצמת כאב גבוהה היא גם עלולה לשתק כמעט לחלוטין את התפקוד ולהתיש את החולה מאוד.

סוגים נפוצים של דלקות פרקים והטיפולים הזמינים עבורן

ישנם סוגים רבים של דלקות פרקים וכל אחת מהן מסווגת לפי הגורמים שלה. שתיים מדלקות הפרקים השכיחות ביותר הפוגעות במיליוני אנשים בכל רחבי העולם הן דלקת פרקים ניוונית ודלקת פרקים שגרונית. דלקת פרקים ניוונית היא דלקת פרקים הנגרמת כתוצאה מבלאי, קרע והתיישנות של המפרקים. לעומת זאת, דלקת פרקים שגרונית נגרמת כתוצאה מהפרעה במערכת החיסון. טיפולים שונים לדלקת הפרקים כוללים תרופות, טיפולים גופניים ואף ניתוחים. טיפולים אלה עשויים לסייע בהקלה על דלקת פרקים אך הם אינם יכולים למנוע את הישנות הדלקת. בנוסף, רבות מאפשרויות הטיפול הללו אינן זמינות להמונים מכיוון שהן מאוד יקרות.

שינה טובה יכולה להפחית את כאבי מפרקים פיתרון יעיל להקלה ולמניעה של דלקת פרקים הוא שינה בתנוחה המפעילה מתח מינימלי על הפרקים והגידים. אחת התנוחות האידיאליות היא תנוחת שינה עם רגליים מורמות. מומחי בריאות ממליצים לחולים רבים להגביה את פלג גופם התחתון כאשר רגליהם יורמו לזווית של 40 מעלות מהמיטה. זווית זו מגבירה את זרימת הדם ונוזלים חיונים אחרים לשרירים, למפרקים ולרקמות. זרימה מוגברת זו מונעות מחלות כמו דלקת פרקים. תנוחת שינה טובה ונכונה באמצעות מיטה סיעודית מתכווננת יעילה גם בהקלה על הכאבים ומאפשרת לגוף להתאושש מהר יותר מהבלאי שנוצר כתוצאה מפעילות השרירים והמפרקים באותו היום.