האם עדיף להשקיע בדירות או בתים בגרמניה?

כלכלת גרמניה נחשבת לאחת מבין 5 המעצמות בעולם והיא נמנית עם מדינות כמו סין, יפן וארה ב כאשר עומדת בפני אתגרים ומשברים כלכליים בינלאומיים ומקומיים מה שהופך אותה לאחת המדינות הבטוחות להשקעה נדלנית ובכלל. המדינה בעלת אחוזי אבטלה מהנמוכים באירופה עם דירוג אשראי גבוה ואחוז חוב לתמ"ג נמוך מאוד הפכה בשנים האחרונות למקום המועדף על ישראלים להשקעה בנדלן, במיוחד בערים המרכזיות כמו פרנקפורט, ברלין ומינכן. אבל בשביל שתוכלו לעשות השקעה בטוחה עם תשואה ריאלית אך גבוהה, במאמר הבא נסקור עבורכם את אופציות ההשקעה במדינה. האם עדיף רכישת דירות למכירה בגרמניה? או שמא עדיף להשקיע בבתים? 

הוצאות נלוות

מלבד זה שכלכלת גרמניה נחשבת לאחת הכלכלות האמידות והבטוחות כיום בשוק האירופאי, היא גם כן מדינה סוציאלית ושואפת לדאוג לכל אזרחיה. לכן לפני שתבצעו השקעה נדלנית במדינה, חשוב שתכירו את ההוצאות הנלוות לכך. מס רכישה הוא אחד מאותם הוצאות והוא משולם אל הרשות המקומית בה ביצעתם את הקנייה, הוא נע בין 0.26 אחוזים לעד 1 והוא מחושב על פי הערכת שווי מוכפלת. ההוצאה השנייה היא לא אחרת ממס העברה אשר משתנה בין מחוזות גרמניה, בברלין למשל מס העברה עומד על כ6 אחוזים ובהמבורג הוא עומד על כ4.5. אל אלו אפשר להוסיף את עלויות אנשי המקצוע השונים כמו נוטריון, מתווך ושמאי. 

•שמאי 

על פי החוקים בכלל גרמניה על כל נכס שנמכר ושוויו מעל ל5000 יורו, יש צורך לבצע בדיקת שמאי שעלותו עלולה להגיע עד לכדי אלפי יורו.

•נוטריון 

בזמן חתימת הסכם להעברת דירה בגרמניה תהיו מחויבים בנוכחות נוטריון על מנת שיבצע רישום של הנכס על שמכם, עלות שירותיו תהיה בין 1 לעד 1.5 אחוזים

•תיווך

בזמן קניית דירה או בית בגרמניה נהוג לשלם בין 3 עד 6 אחוזים למתווך וברוב הפעמים קונה הנכס ישלם את רוב התשלום, אבל חשוב לזכור כי אחוזים אלו עלולים להשתנות בהתאם לאטרקטיביות של הנכס ולמיקום הפיזי.

דירה או בית?

רובן של ההשקעות אשר נעשות בגרמניה ובמיוחד של ישראלים, מתמקדות בדירות מגורים בערים המרכזיות המנוהלות ברובן על ידי חברות ניהול נדל"ן שונות. חברות אלו עשויות לעזור לכם בניהול הנכס, מתן פתרונות למשכירים ועוד. השיטה נחשבת לפופולרית בגרמניה ובאירופה בכלל, והיא עוזרת בניהול שוטף של הנכס מבלי להטריח אתכם להגיע אל גרמניה. אחוזי התשואה של דירות בערים המרכזיות נע בין 3 אחוזים לעד 4 אחוזים. אך באשר לבתים שרובם נמצאים באזורים פרוורים יותר, מדדי התשואה נחשבים לנמוכים והביקוש להשכרה אינו גבוהה כמו במרכזי הערים.