בעיות שינה ומיטה סיעודית

דום נשימה בשינה מתרחש כתוצאה מחסימה במעברי האוויר של האף, הגרון והחזה. תופעת הלוואי השכיחה ביותר של דום נשימה בשינה היא נחירות. נחירות נוצרות כתוצאה ממעברי אוויר מוגבלים עד כדי כך שאפילו שאיפות ונשיפות רדודות גורמות להם לרטוט. דום נשימה בשינה הוא תופעה מפחידה למדי מכיוון שהיא מתרחשת בחוסר מודעות ובצורה בלתי נשלטת. כדי להימנע מבעיות אלו יש לישון במצב המסייע למערכת הנשימה לתפקד בקלות. אחת ההמלצות של רופאים היא לישון זקוף ולהסיר לחץ מהחזה על מנת לאפשר נשימה קלה לאורך כל הלילה.

אנשים עם בעיה של דום נשימה בשינה בדרך כלל נעזרים בתומכים שמאפשרים להם לישון במצב זקוף למחצה כדי לאפשר נשימה נכונה לאורך כל הלילה. במשך שנים, התומכים היו כריות אך כריות נוטות להימעך או לזוז בזמן השינה וכך יוצא שהאדם הישן חוזר במהרה למצב שכוב ומעברי האוויר נסתמים שוב ושוב מופיעות תופעות לוואי של נחירות ובדום נשימה מבהיל. מיטות מתכווננות ומיטות סיעודית עוזרות לפתור את הבעיה יחסית בקלות משום שהן מאפשרות את הגבהת החלק העליון של הגוף בצורה שמונעת מהראש מלחזור למצב שכיבה. כתוצאה מכך הלשון אינה יכולה ליפול לאחור ולחסום את דרכי הנשימה. כך מובטחת שינה איכותי, טובה ושקטה לאורך כל הלילה.
לעיתים חסימת דרכי הנשימה לא נוצרת כתוצאה מנפילת לשון לאחור אלא מעודף משקל. המשקל העודף גורם לצמצום דרכי הנשימה ויוצר נקודות לחץ שונות בגוף ובעיקר סביב הצוואר והחזה. רקמות השומן מקשות על צינורות האוויר ולכן קיים קשר בין משקל עודף לבין נחירות בזמן השינה. גם כאן מיטה סיעודית יכולה לסייע באמצעות פתיחת דרכי הנשימה והקלה על השינה. למרות שהן לא בהכרח תוכננו לכך מלכתחילה אך הן מאפשרות פתרונות מקוריים וייחודים לבעיות שונות. זו הסיבה כי בבתי חולים יש שימוש במיטות סיעודיות בכל המחלקות כאשר במחלקות שונות הן משמשות לפעולות שונות.