ההקלה הגופנית שבשימוש במיטה סיעודית

אנשים בעלי קושי גופני שמעבידים קשה מאוד את גופם על בסיס יומי לצד העייפות הנפשית זקוקים לשינה יותר מכל אדם אחר. זמן השינה עבורם הוא זמן של התאוששות והחלמה. לצערנו, במקרים רבים, אותם אנשים בדיוק סובלים מקושי גם בשינה, מכאבים או משינה לא נוחה. אחד הכלים המרכזיים להתמודד עם הקושי בשינה ולשפר את איכותה הוא שימוש במיטה מתכווננת או מיטה סיעודית המאפשרת גמישות מירבית בתנוחות השונה ויכולת למצב את הגוף בתנוחות אידיאליות להחלמה ולהתאוששות נטולת כאב.  

תנוחות נכונות יותר מאפשרות את שיפור זרימת הדם וכתוצאה מכך גם את אספקת החמצן לשרירים ולאזורים המאומצים והכואבים בגוף. ניתן להרים את ראש המיטה לגובה המדויק הנדרש. ניתן להגביה את פלג הגוף העליון וכך לשפר משמעותית את זרימת הדם משום שהלב ממוקם לאורך כל הלילה בנקודה גבוהה יותר מיתר הגוף מה שמאפשר לו לעשות שימוש בכוח המשיכה לטובת הזרמת הדם לכלל האיברים. כתוצאה מכך, הלב מסוגל להעביר חמצן, דם וחומרים מזינים לגוף בקלות רבה יותר. אפקט דומה מושג על ידי הרמת החלק התחתון של המיטה והגבהת הרגליים במיטה המתכווננת. גם בתנוחה זו כוח המשיכה מסייע לזרימת הדם אך הפעם בכיוון ההפוך – חזרה ללב. כאשר זרימת הדם הכללית משתפרת על ידי המומנטום הגוף מתאושש מהר יותר.
בנוסף, מיטה סיעודית מאפשרת התאמה לכל מפרק כך שמפרקים הסובלים מכאב או אי נוחות יזכו למנוחה והקלה בזמן השינה. אם יוצרים תנוחת וי במיטה באמצעות הרמת פלג הגוף העליון והרמת הרגליים ניתן ליצור מצב המכונה תנוחת "אפס הכבידה". בתנוחה זו המשקל מפוזר באופן שווה על פני הגוף ומאפשר הקלה על המפרקים, הגב התחתון וחלקים אחרים שבדרך כלל צוברים לחץ מצטבר ונבנה במהלך הלילה וגורמים לכאבים בבוקר וכמובן שאינם מסייעים להתאוששות הגוף או החלמתו. לעיתים כדי להעצים את האפקט עושים שימוש במה שמכונה מזרן קצף המאפשר חלוקת משקל שווה עוד יותר והקלה משמעותית בשינה.